Beyaz Saray’dan Gazze çağrısı

Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre, günlük basın brifinginde Gazze’de halen insani yardım çalışanlarının İsrail tarafından hedef alınmasıyla ilgili son durumu değerlendirdi.

Jean-Pierre, bir soru üzerine, Gazze’de tam olarak kaç Amerikalı tıbbi yardım görevlisinin sıkışıp kaldığını bilmediklerini, ancak İsrail tarafıyla bu konuları da görüştüklerini belirtti.

ABD’li Sözcü, “Şunu söylemeye devam edeceğiz, insani yardım çalışanlarının Gazze’de yaptığı iş cesurca. Sudan’da, Haiti’de ve başka yerlerde en çok ihtiyacı olan kişilere yardım ulaştırıyorlar ve biz bu görevlilerin (saldırılardan) korunduğunu görmek istiyoruz. İşlerini yapmaya devam edebildiklerinden emin olmak istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Gazze’deki durumun farkında olduklarını ifade eden Jean-Pierre, “İnsani yardım görevlilerinin korunması önceliklidir ve İsrail hükümetiyle bu konudaki görüşmelerimize devam ediyoruz.” dedi.

NELER YAŞANMIŞTI?

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde dün Birleşmiş Milletlere (BM) ait bir araca düzenlediği saldırıda, bir BM çalışanının hayatını kaybettiği bir diğerinin de yaralandığı bildirilmişti.

İsrail ordusu, konuya ilişkin daha sonra yaptığı açıklamada, Refah’ta ateş açtığı BM aracının “savaş alanında” seyrettiğini ve aracın rotasıyla ilgili orduya bilgi verilmediğini iddia etmişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise BM aracına yönelik saldırı sonucu BM Güvenlik Biriminden bir personelin öldürülmesi ve diğerinin yaralanmasını üzüntüyle öğrendiğini bildirmişti. Guterres, BM personeline yönelik tüm saldırıları kınayarak kapsamlı soruşturma istemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da olayı derin bir endişeyle karşıladıklarını belirtmiş ve kapsamlı soruşturma çağrılarına katıldığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir