Doğu Anadolu ve Güneydoğu borsaya koştu

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 9 milyona yaklaşmış durumda. Merkezi Kayıt Kuruluşu, (MKK) verilerine göre, pay senedi yatırımcı sayısı 18 Mayıs’taki rekor seviyesinin ardından 46 bin 127 kişi azalarak 8 milyon 578 bin 116’ya geriledi.

Yatırımcı sayısındaki artışta borsanın pozitif performansı etkili olurken yeni halka arzlar da yatırımcı girişini hızlandırıyor. Ancak halka arzlar sonrası gelen kâr satışları son haftada yatırımcı sayısını negatif etkiliyor. MKK verilerine göre nisan ayı itibarıyla Türkiye genelinde geçen seneye göre yatırımcı sayısında yüzde 100 üzerinde büyüme sağlayan iller Doğu / Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Hakkari, Mardin, Şanlıurfa ve Van illeri oldu.

YATIRIMCI SAYISI 4 YILDA YÜZDE 600 ARTTI

Dünya’dan Birol Bozkurt’un haberine göre, Marmara Bölgesi 3 milyon yatırımcı ile en çok yatırımcıyı barındıran bölge olurken geçen seneye göre en yüksek büyümeyi yakalayan bölgeler sırası ile yüzde 95 artış ve 477 bin yatırımcı sayısı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve yüzde 84 artış ve 351 bin yatırımcı sayısı ile Doğu Anadolu Bölgesi oldu. 2010 yılında Yatırımcı sayısı 2010 yılında 1 milyon eşiğini ilk defa geçtikten sonra 2020 yılına kadar bu sayı yatay bir seyir izlemişti.

Pandemi ile sermaye piyasalarına olan ilginin artmasıyla birlikte 2020 Ocak ayında 1 milyon 232 bin olan yatırımcı sayısı 25 Mayıs 2024’te yüzde 600’e yakın artarak 8,6 milyona kadar yükseldi. Pay senedi toplam portföy değeri de geçen yıla oranla 3 kata yakın artarak 14,4 trilyon TL oldu.

GENÇ YATIRIMCILARIN SAYISINDA ARTIŞ

MKK’da il ve yaş verileri aylık tutulduğu için mayıs verileri henüz açıklanmadı. Nisan ayı verilerine göre nüfusuna oranla en yüksek yatırımcı sayısına sahip il yüzde 17 ile Karabük olurken, onu yüzde 15 ile Ankara ve yüzde 12 ile Eskişehir takip ediyor. Türkiye genelinde 24 yaş altı genç yatırımcı sayısı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 128 artarak 1 milyon üzerine yükseldi ve yaş grupları içinde en yüksek oranda büyümeyi yakaladı. 25-34 yaş arası yatırımcılar da yüzde 72 büyüyerek 2.2 milyona ulaştı ve en yüksek büyüyen 2. yaş grubu oldu

Türkiye’de sermaye piyasalarının gelişimini ve gelecek dönem hedeflerini Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy, ile konuştuk. Yatırımcı sayısındaki artışta dijitalleşmenin etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Yılmaz Arısoy, “Özellikle pandemiyle birlikte belki de yıllarımızı alacak dijitalleşmenin daha kısa ve hızlı bir şekilde olması. İnternet ve dijital ticaret platformları, yatırımcıların piyasalara daha hızlı ve kolay erişim sağlamasını mümkün kılarak işlem hızını artırdı.

Dijitalleşmeyle birlikte bilgi akışı daha da arttı ve yatırımcı analizler, raporlar ve sosyal medya platformları aracılığıyla hızlı bir şekilde piyasa hareketleri hakkında bilgi sahibi olabildi. Kripto varlıklara olan ilginin de belli dönemlerde hisse senedi piyasalarına yönelimi artırdığını söyleyen Yılmaz Arısoy, “Tüm bu gelişmeler genel olarak teknolojinin etkisiyle birlikte daha bilinçli, daha bağımsız ve daha bilgiye dayalı bir yatırımcı profili oluşmasına katkıda bulundu diyebiliriz.

Müşterilerimizin işlem yaptığı kanallara baktığımızda; Türkiye genelinde mobil kullanım %155, web uygulamaları üzerinden %64, yatırım uzman %37, çağrı merkezinde %30 artış görülüyor. Anadolu’da ise mobil kullanım %158, web uygulamaları üzerinden %68, yatırım uzman %40, çağrı merkezinde %32. Sonuç olarak Anadolu’da mobil ve web uygulamaları kullanımının daha çok arttığı görülüyor” ifadelerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir