Irak yeni yasayla eşcinsel ilişkileri suç kapsamına alıyor

T24 Dış Haberler

Irak parlamentosu, eşcinsel ilişkileri 10 ila 15 yıl arasında hapis cezasıyla suç sayan bir yasa tasarısını kabul etti.

Yeni yasaya göre trans bireyler de bir ila üç yıl arası hapis cezasına çarptırılabilecek.

Değişiklikleri destekleyenler, bunların ülkede dini değerlerin korunmasına yardımcı olacağını söylerken, insan hakları grupları, bunların Irak’ın LGBT bireylere yönelik ihlal siciline yeni bir kara leke olduğunu belirtti.

Yeni yasa kapsamında eşcinselliği veya fuhuşu teşvik edenler, cinsiyet değiştirme ameliyatı yapan doktorlar, “kasıtlı olarak” kadın gibi davranan erkekler ve “eş değişimi” yapanlar da hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

1980’lerin sonlarında fuhuş karşıtı yasada yapılan değişiklik olan tasarının önceki taslağı, eşcinsel ilişkiler için idam cezası önermişti. Ancak bu, ABD ve diğer Batılı ülkelerin muhalefetiyle karşılaştıktan sonra değiştirildi.

Milletvekili Amir el-Maamouri Shafaq News’e verdiği demeçte, yeni yasanın “İslami ve toplumsal değerlerle çelişen benzersiz vakaların sızması göz önüne alındığında cinsel sapkınlıkla mücadelede önemli bir adım” olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, yasa reformlarının kabul edilmesinin insan hakları ve özgürlüklerine yönelik bir tehdit olduğunu ifade etti. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, “Yasa aynı zamanda Irak’ın ekonomisini çeşitlendirme ve yabancı yatırım çekme yeteneğini de zayıflatıyor. Uluslararası iş dünyası koalisyonları, Irak’taki bu tür ayrımcılığın ülkedeki ticari ve ekonomik büyümeye zarar vereceğini zaten belirtti” diye ekledi. 

İngiltere Dışişleri Bakanı Lord David Cameron da değişiklikleri “tehlikeli ve endişe verici” olarak nitelendirerek, eski Twitter adı olan X’te “Hiç kimse kim olduğu nedeniyle hedef alınmamalı. Irak Hükümetini ayrım gözetmeksizin tüm insanların insan hak ve özgürlüklerini desteklemeye teşvik ediyoruz” diye yazdı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir